Bayilik Nedir?

Gönder Pinterest Telegram Tumblr LinkedIn +

Bayiliği tanımlayabilmemiz için pazarlama içerisinde dağıtım kanallarının rolüne bakmamız gerekiyor. Dağıtım kanalı, bir mal ya da hizmetin üreticiden tüketiciye ulaştırılmasında mülkiyeti üzerine alan ve transferi gerçekleştiren özel ya da tüzel kişilerin oluşturduğu sisteme verilen addır. Bayilerde üreticiler ile tüketiciler arasında yer alan ve müşterilerine malı satan tamamen bağımsız aracılardan oluşur. Bayilik özellikle pazarlama açısından çok önemli bir aracılık kavramıdır.

Bayilik Nedir?

Bayilik, bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir.

Bayilik Sistemi Nasıl İşler

Bayilik için sektörel anlamda farklı tanımlamalar yapılsada bayiliğin asıl amacı bir mal ya da hizmetin üreticiden tüketiciye akışının kontrol altına alınmasıdır. Bayi ile distribütör aynı şey midir? sorusunu özellikle sektörel bazda değerlendirirsek, bazı sektörlerde, bizim distribütörlerimiz aynı zamanda bayilerimizdir kavramı çok yaygın olmakla birlikte distribütör genellikle ülke çapında faaliyet gösteren ve belirli hukuki imtiyazlara sahip olan ana dağıtımcı konumundadır. Bayiler ise daha alt düzeyde kendi namlarına, kendi isimleri adı altında işlem yapan daha küçük aracı kurumlardır.

Bayi Satış Ağı Nasıl Kurulur

Bayilik, esasen bir “pazarlama” yöntemidir. Yalnız burada pazarlanan bir ürün veya hizmet değil, bir sistemdir, yatırımcılara “hazır iş” satılır. “Bayilik işi” bazen yanlış anlaşılır ve yapılan ürünle karıştırılır. Bayilik, “hamburger satmak”, “araba kiralamak” vb. gibi bir iş değildir. Bayilik satmak, “hamburger satma işini” veya “araba kiralama işini” pazarlamaktır.

PAYLAŞ:

Yazar Hakkında

Bayi ağınızı genişletmek için yeni bayiler arıyorsanız Bayilikver.com'da bayilik ilanı vermek artık çok kolay! Yeni iş fikirleri için de "İstanbul, İzmir, Antalya" başta olmak üzere bayilik veren firmaları inceleyebilirsiniz.

Cevap Bırakın