Bayilik Giriş Bedeli Nedir?

Gönder Pinterest Telegram Tumblr LinkedIn +

Bayilik alanın, sisteme girmek için başlangıçta Bayilik verene ödediği bedeldir.

Bayilik Giriş Bedeli

Bayilik giriş bedeli; yapılan işi “Bayilik” olarak adlandırmak için, Bayilik verenin, Bayilik alan yatırımcıdan bir bedel alması şarttır. Bayilik vermek bir anlamda “sistem / marka satmak” olarak da adlandırılabilir. Dolayısıyla satılan marka veya sistem “para etmeli”dir. Eğer Bayilik veren bunun karşılığında hiç bir bedel talep etmiyorsa, “sistem satmıyor” demektir. Bu durumda Bayilik sisteminin gereği olan çalışmayı yapması ve desteği vermesi de beklenemez. Yok, eğer Bayilik sistemini kendi ürettiği bir malı pazarlamak için kullanıyor ve söz konusu destekleri ürün satış fiyatı içindeki karından finanse ediyorsa, fiyatını emsallerine göre yüksek tutuyor demektir. Sektöre göre değişen bayilik giriş bedelleri bazı sektörler tarafından hiç tercih edilmemektedir.

Bayilik Kullanım Bedeli

Çoğu sistemlerde Bayilik alanın işletme süresince sistemi ve markayı kullanması karşılığında Bayilik verene ödediği bedeldir. Genellikle aylık bazen haftalık alınan bedel cironun veya karın belli bir oranı olabileceği gibi, başka büyüklüklere, örneğin işletme alanına veya hizmet birimi adedine göre de alınabilir. Kullanım bedeli için bir taban sınır konabileceği gibi, aylık sabit bir ödeme de alınabilir.

Bayilik Reklam Fonu

Çoğu sistemlerde merkezden yapılan toplu reklam harcamaları için bir fon kurulur ve işletmelerden katkı bedeli toplanır. Bu bedel genellikle ciro ile orantılı tanımlanır.

PAYLAŞ:

Yazar Hakkında

Bayi ağınızı genişletmek için yeni bayiler arıyorsanız Bayilikver.com'da bayilik ilanı vermek artık çok kolay! Yeni iş fikirleri için de "İstanbul, İzmir, Antalya" başta olmak üzere bayilik veren firmaları inceleyebilirsiniz.

Cevap Bırakın